UV Lambalar Hakkında

UV Radyasyon, Oluşumu, Ozon ve Güvenlik

Civalı Deşarj lambada elektrik akımı metal buharı vasıtasıyla elektrodlar arasından geçer. Elektronlar katotların (negatif elektrik yükü) metal ya da gaz atomlarıyla çarpışarak elektronlarını daha yüksek enerji seviyesine yükselmesiyle yayılırlar. Reaksiyon ile çarpışma tamamlandıktan sonra elektronlar anında Radyasyon enerji olarak yayılmaya başlarlar. Radyasyonun enerji spectrumunu belirlemede lambadaki basınç gibi metal buharı ve gazda belirleyici bir etken olmaktadır.

Ozon Üreten lambalar kullanıldığında MAC (maximum workplace concentration/ max çalışma alanı konsantrasyonu) 0.1 ppm değerine uyulmalıdır. Deneme, test ve uygulama çalışmalarının uygun alan ve havalandırma sistemlerinin olduğu yerlerde yapılanması önemle tavsiye edilir.
UV Işınları gözler ve deri için tehlike arz eder. Genel olarak güvenlik önlemleri alınması gerekir, fakat uv sızdırmaz sistemlerde buna pek gerek yoktur. (Su arıtma tesisleri & üniteleri , dolaylı olarak hava sirgülasyonu ile havayı dezenfekte eden sistemler vb)

,UV Işınlarına Karşı Korunma
254nm deki (UV-C) ışınları normal pencere camlarıyla (borosilicate ,duran vb.)trasparan plastik Makrolon®, Plexiglass® ve genel olarak bütün opak materiyallerle süzülebilir özellikle renkli camlar dahada etkilidir.Quartz glass lar UV-C ışınları geçirir o yüzden göz koruyucu olarak kullanılamazlar.